Fakty i mity odnośnie opalania

0
Fakty i mity odnośnie opalania

Przebywanie na słońcu, opalanie to temat zawsze wzbudzający kontrowersje. Opalanie ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Promieniowanie słoneczne jest powszechnie krytykowane, uznawane za coś bardzo złego, szkodliwego, zarówno dla zdrowia, jak i dla wyglądu. Zatem, czy naprawdę warto rezygnować z kąpieli słonecznych?

Na początku warto zastanowić się nad tym, ile czasu należy przebywać na słońcu, aby można było to określić mianem opalania. Czy jest jakaś granica, po przekroczeniu, której mówimy o opalaniu. Spędzanie na słońcu około 15-20 minut dziennie, jest uznawane za bezpieczne, dzięki temu organizm jest w stanie samoistnie wytworzyć dzienną dawkę witaminy D, która odgrywa ważną rolę w ludzkim organizmie. Czy można, a przede wszystkim czy warto spędzać na słońcu więcej czasu ?

Pobyt na słońcu w wielu aspektach działa bardzo pozytywnie na ludzi organizm. Zostało dowiedzione, iż przebywanie na słońcu wywiera pozytywny wpływ na przemianę materii, dzięki temu osoby, które regularnie przebywają na słońcu są mniej narażeni na kłopoty związane z nadwagą, czy otyłością.

Jak zostało wcześniej wspomniane, przebywanie na słońcu powoduje, iż ludzka skóra wytwarza jakże cenną dla zdrowia witaminę D. Ma ona ogromny wpływ na zachowanie zdrowych kości i zębów, odporność oraz wiele innych funkcji w organizmie. Jest to ważne zarówno w przypadku dzieci, u których kształtuje się układ kostny, jak i u osób starszych, które są szczególnie narażone na osteoporozę.

Rozsądne opalanie wywiera także pozytywny wpływ na skórę szczególnie u osób, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry, jaki u osób, które cierpią na zaburzenia rogowacenia.

Nie można też zapomnieć o tym, iż przebywanie na słońcu sprawia, że wydzielane są endorfiny, tak zwane hormony szczęścia. Dzięki temu można się zrelaksować, odprężyć, poprawić nastrój.

Przebywanie na słońcu wykazuje również pozytywny wpływ na ogólną sprawność organizmu.

Pomimo, iż zalet przebywania na słońcu jest mnóstwo, to jednak nie można zapomnieć o tym, iż nadmierna ekspozycja na słońce niesie ze sobą również negatywne konsekwencje.

Nadmierne opalanie się może przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób skóry, w tym czerniaka. Ponadto długotrwałe promieniowanie UV niszczy kolagen, co jest niekorzystne zarówno dla skóry, jak i dla naczyń krwionośnych. Nadmierna ekspozycja na słońce może więc powodować spadek elastyczności skóry, szorstkość. Należy pamiętać też o tym, iż nadmierne i zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia głowy i karku może powodować wystąpienie udaru cieplnego. Typowe objawy tego to przede wszystkim ból, zawroty głowy, gorączka.

Ludzki organizm posiada naturale cechy, które pozwalają mu obronę przed słońcem. Wśród czynników ochronnych wymienia się owłosienie, czy naturalna opalenizn Jednak jeśli czas przebywania na słońcu jest zbyt długi zwłaszcza podczas jego największej aktywności to mogą być one niewystarczające. Naturalne bariery ochronne organizmu można także skutecznie wspomagać specjalnymi preparatami, czy kosmetykami, które to są przeznaczone do opalania. Oczywiście nie można zapominać o tym, aby w godzinach mocnej aktywności słońca w szczególny sposób chronić kark oraz głowę, a także aby pamiętać o nawadnianiu organizmu. Nie podlega zatem wątpliwościom, iż rozważne opalanie zachowaniem pewnej ostrożności jest korzystne dla zdrowia. Jednak również należy być świadomym pewnych zagrożeń. Każdy może podjąć samodzielną decyzję, czy przebywanie na słońcu jest dobre, czy też nie.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Name
Name*
Email
Email *
Website
Website